(Olvasási idő: 5 - 10 perc)

Az interneten a sok érdekes és hasznos információ mellett nagyon sok félrevezető, illetve fals információ is megtalálható. A Facebook 2017-ben brit nyomtatott napilapokban vásárolt egész oldalas hirdetéseket, hogy segítsen az olvasóknak az álhírek felismerésében. A dolog apropóját a júniusi parlamenti választások adták, mivel az amerikai és a francia elnökválasztási kampány során is rengeteg álhír jelent meg, amelyek befolyásolhatták az eredményeket. Sokan támadták a Facebook-ot a probléma szerintük nem megfelelő kezelése miatt.

Az álhírek terjedésének fő terepei a közösségi oldalak, de oda legtöbbször külső weboldalakról érkeznek a hírek. Álhírekkel, kamuoldalakkal tehát böngészés közben is összefuthatsz, nem árt tudni, mire figyelj. Az álhírek célja az emberek véleményének, viselkedésének befolyásolása, a kamu híreket terjesztő oldalak sok esetben kattintásokat, reklámmegjelenéseket "gyűjtenek", illetve megosztásokhoz kötik az információ megtekintésének lehetőségét. Az ilyen oldalak nem minden esetben csak kamu, ellenőrizetlen, vagy éppen hamis híreket közölnek. Van, ahol bármilyen beküldött hírt közzétesznek ellenőrzés nélkül. Az oldalak üzemeltetői a valódi hírekre hivatkozva utasítják vissza, hogy az oldaluk kamu híreket közölne. A cikk végén a teljesség igénye nélküli gyűjtés az ilyen (magyar nyelvű) oldalakról. Mivel nem az efféle oldalak népszerűsítése az írás célja, az oldalakra nem mutat kattintható hivatkozás.

Facebook hirdetés az álhírek felismerésérőlForrás: The Verge

A következőkben tehát sorra veszem a Facebook tíz pontba szedett tudnivalóit és ahol lehet, ott valódi példákkal is illusztrálom.

1. Kételkedj a főcímekben!

Az álhírek gyakran kapnak szenzációs címeket. Ezeknek a címeknek a funkciójuk, hogy kattintásra ösztönözzék az olvasót. Ezeket olykor kattintásvadász (clickbait) címeknek is hívják. 

Szenzációs cím az Origo Online álhíroldalrólForrás: Origo Online

A hihetőség érdekében megszokott valamilyen nyomatékosítás: itt a 'Hivatalos' megjelölés. Természetesen nincs a hírben semmi olyan, ami ezt alátámasztaná. A helyesírás legtöbbször nem erős oldala a szerzőknek. Ld. Veronai nagy kezdőbetűvel. Maga a "tudósítás" csak egy átvett videó.

Szenzációs cím az Origo Online álhíroldalrólForrás: Origo Online

A cím és a bevezető szöveg nincs szinkronban egymással (a címben '5 undorító dolog', a bevezető szövegben 'ez a 12 dolog' szerepel). A cím megfogalmazása olyan, hogy felkeltse az érdeklődést. Többnyire valamilyen botrány, szenzáció, hihetetlen állítás vagy szánalmat, sajnálatot keltő esemény szolgál erre. 

2. Vizsgáld meg az URL-t (webcímet)!

Az álhíreket terjesztő weboldalak előszeretettel használnak olyan webcímeket, amelyek megbízható oldalak címeire hasonlítanak. Az előző példában szereplő Origo Online sem az, amire elsőként gondolnál, hanem egy nem .hu domainen elérhető álhíroldal. A magyar nyelvű álhír- és kamuoldalak sok esetben nem .hu végződésű domaineket használnak, mivel azokra más (szigorúbb) szabályozás vonatkozik, mint egy .com, .net, .eu domainre. Vannak nem megbízható hírforrások magyar végződésű címeken is, de ezek többnyire blogszolgáltatóknál futó kamu- vagy álhíroldalak.

A FEM3 TV csatorna oldalának linkje Az FM3 Café jórészt kamuhíreket közöl

Az első egy TV csatorna weboldala, a második pedig egy híroldal. A második oldalon sok olyan cikk található meg amelyek más álhíroldalakon is feltűnnek. Egy felugró ablak mindenáron like-olásra akarja rávenni a látogatót.

3. Vizsgáld meg a forrást!

Megbízható-e az oldal, amely a hírt közzétette? Ismered? Ha a cikk átvétel, nézd meg az eredetit! Ismeretlen oldal esetén nézd meg a "Rólunk", "Magunkról", "Impresszum" menüpontot. Gyanús, ha az oldalon nem érhető el ilyen információ és nincs kapcsolatfelvételre sem lehetőség.

Kamu hír a tudnodkell.info oldalrólForrás: Facebook

A Facebook-on megosztott, Morgan Freeman-nek tulajdonított írás forrása a tudnodkell.info. A cikkben van egy hivatkozás, ami szerint a vitalzone.hu-ról származik az anyag. Ott egy további visszautalás a Tw!ce magazin oldalára (twice.hu). A képet mindegyik cikkbe máshonnan emelték be. Az Oscar-díjas színész a hír szerint ezt mondja: "A még több sosem volt elegendő számomra. 86 éves vagyok, és haldoklom." Morgan Freeman 1937. június 1-én született, tehát nemsokára "még csak" 80 éves lesz. És nem haldoklik. A szöveget - amely egy videó narrációja - Brian Cimins írta. A videó itt tekinthető meg: https://youtu.be/qndRhLN3Sfs Ez egy kiváló példa arra, hogyan kapnak fel valamit és a forrás ellenőrzése nélkül, hogyan terjed egy fals információ. Az írás magyar nyelven több tucat webhelyen is hozzáférhető egyébként.

4. Figyeld a formai megjelenést!

Az álhíreket, kamu információkat terjesztő oldalak sokszor nem foglalkoznak a megjelenéssel. A szövegek helyesírási hibákat, félreütéseket tartalmaznak. Olykor gépi fordítás érződik a szövegen. Gyakori a nagy kezdőbetűk indokolatlan használata, vagy éppen a csupa nagybetűvel írt mondatok használata figyelemfelkeltésképpen.

Egy kamuhír a dosszie.com álhíroldalrólForrás: dosszie.com

Csapnivaló helyesírás, egymásnak ellentmondó állítások (teljes titoktartás, de azért van egy megdöbbentő videó). Illetve csak majdnem. Amíg meg nem osztod a Facebookon, a videó nem indul el. Természetesen semmilyen biztosíték nincs arra, hogy a videó tényleg arról szól, amit a cím sugall. Ezen az oldalon például minden videó 3 perc 35 másodperc hosszú. Semmiképpen ne ossz meg olyasmit, amit előtte nem láthattál!

A dosszie.com oldal először Facebook megosztást kérForrás: dosszie.com

Biztosan érdemes megosztani? Nem valószínű! A videó tényleg elindul a megosztás után, de nem olyan hosszú és nem arról szól mint ami a megosztás előtt látszott. Ne próbáld ki, ha nem akarsz a Facebook ismerőseid előtt magyarázkodni!

5. Ügyelj a fotókra!

És a videókra, egyéb illusztrációkra is - teszem hozzá én. A fotók, videók, grafikák amelyek a cikkeket illusztrálják sok esetben nem hamisítványok, viszont nem ott, nem olyan céllal és körülmények között készültek, mint amit az oldal szerzői állítanak (vagy sugallnak illusztrációként használatával). Használd a Google képkereső szolgáltatását!

Kép használata az eredetitől eltérő célraForrás: tudasfaja.com

A fenti képen jól megfigyelhető, hogy egy eredetileg más célra készült illusztrációt használ a cikk. A bal alsó sarokban minden bizonnyal egy logót takartak ki. A szöveg ugyan hangyariasztásról szól, a képen pók látható, a palack felirata pedig az elmosás előtt Vinegar (ecet) volt. A cikkben található recept nem tartalmaz ecetet, ezért kellett kitakarni. A képre a Google képkeresőjével rákeresve sok találatot hoz, köztük a tudasfaja.com oldalhoz hasonlóakat is.

6. Ellenőrizd a dátumokat!

A dátumok sok esetben nem konzekvensek, vagy éppen hiányoznak. Gyanakvásra adhat okot, ha a cikkben nincs konkrét dátum megjelölés, csak valamilyen viszonylagos megjelölés, mint pl. 'már öt napja nincs hír...', 'több napja', 'múlt héten'. A szenzációs cikk sokszor egy régi, évekkel ezelőtti hír felelevenítése, ami a dátumok hiánya miatt nem tűnik fel elsőre.

7. Keresd a bizonyítékokat!

Ellenőrizd a forrásokat, amelyre a hír közzétevője hivatkozik. A források hiánya, ismeretlen, máshol nem publikáló szakértők/szerzők álhírre utalnak. Bevett módszer az álhíroldalaknál a nem létező forrásra hivatkozás. Ugyancsak előfordul, hogy két vagy több oldal "körbehivatkozza" egymást. Ebben az esetben van ugyan forrás, de az nem valódi, független és megbízható.

8. Keress más tudósításokat!

Ha több, független, megbízható forrás is beszámol a hírről, az hitelesítheti a hírt. Ha más forrás nem említi, az ál- vagy kamuhír jele. A több említés, megjelenés persze csak akkor teszi hitelessé a hírt, ha azok komolyan vehető, megbízható oldalakon történnek. Az álhír- és kamuoldalak oldalak olykor egymástól is vesznek át anyagokat.

9. Lehet, hogy tréfás álhír?

Az álhíreket olykor nehéz megkülönböztetni a humoros szövegektől. A forrás ellenőrzésével kiderítheted, hogy az egy viccoldal-e, a hír pedig nem hamisítvány, hanem humoros. Április elseje alkalmából például még komoly oldalak is közzétesznek olykor vicces álhíreket. 2017-ben például a cseh Lidovky.cz (Lidové Noviny) oldalon jelent meg, hogy Csehország repülőgéphordozót építtet Kínával 60 milliárd cseh korona értékben. Bár a cikk utolsó mondata egyértelműen jelzi, hogy április 1-jén született az írás, volt aki elhitte.

Vicces álhír a cseh Lidové Noviny weboldalrólForrás: Lidovky.cz

10. Vannak szándékosan hamis hírek.

Léteznek olyan oldalak, amelyek kifejezetten valótlan híreket közölnek. Magyarországon ilyen az egy időben nagyon pörgő Hírcsárda, amely önmaga által vállaltan álhírportál. Előfordul, hogy egy különösen jól sikerült álhírt más is átvesz (akár a forrás megjelölése nélkül), ilyenkor úgy tűnhet, hogy a cikk valódi. Az ilyen álhír célja elsősorban a szórakoztatás, nem pedig a félretájékoztatás és manipuláció. Keresd a hír eredeti forrását, az segít eldönteni a cikk komolyságát!

Álhíroldalak listája

Az alább felsorolt oldalak - melyek az ilyen oldalak töredékét jelentik csak - álhíreket, ellenőrizetlen, hamisított, valótlan információkat is terjesztenek, nem megbízható források (lehetséges, hogy egyes oldalak a listából már nem elérhetők):

  • 1HELYEN /1helyen.eu/
  • 24 Hír /24hir.blogspot.com/ *
  • A hét hírei /visualartsbox.com/ - 
  • A nép hangja /anephangja.blogspot.hu/
  • A nép hangja /anephangja.blogspot.nl/
  • A nép szava /www.anepszava.com/
  • Alternatív hírek /www.alternativhirek.com/
  • Arany gondolatok /extremesilverblog.com/hu/
  • ATudásFája /atudas-faja.hu/
  • Az én javaslatom /azenjavaslatom-a.com/
  • Bekezdés /bekezdes.org/
  • Bekezdés /bekezdes.co/
  • Budapest1873 /budapest1873.net/
  • BuzzBlog /www.buzzblog.eu/
  • CikkPakk /cikkpakk.hu/
  • Civilhír /civilhir.net/
  • Csodálatos /csodalatos.co/
  • Csodás élet /csodaselet.me/
  • Dosszié /dosszie.com/
  • Döbbenetes /www.dobbenetes.com/
  • Egy az Egyben /egyazegyben.com/
  • Egybe minden /egybeminden.eu/
  • Egyenesen /egyenesen.net/
  • Egyenesben /egyenesben.com/
  • Ezt nézd /eztnezd.net/
  • Életvidám /eletvidam.net/
  • Érdekes dolgok /www.erdekesdolgok.info/
  • Érdekes Világ /netextra.hu/
  • FM3 Café /www.fm3cafe.hu/
  • FontosDolgok /fontosdolgok.com/
  • Fontos hírek, információk /hirado.org/
  • Fontos szavak /fontosszavak.info/
  • Fókusz /fokusz.net/
  • Gyorshírek /gyorshirek.com/
  • Gyönyörű világ /gyonyoruvilag.club/
  • Hídfő /hidfo.ru/
  • Hír 24 /hir-24.eu/
  • Hír 44 /hir44.blogspot.com/ *
  • Hír TV /www.hir-tv.com/ *
  • Hír TV Friss /hirtv-friss.blogspot.com/ *
  • Híradó Online /hirado-online.net/
  • Híradó24 /hirado24.com/
  • Hírbázis /hirbazis.com/
  • Hírcenter /hircenter.net/
  • Hírek figyelője /figyelo-net.com/
  • Hírfolyam 24 /hirfolyam24.blogspot.com/ *
  • HírTuri /hirturi.blogspot.com/
  • Hírorigó /hirorigo.net/
  • HírZóna24 /hirzona24.com/
  • Ingyenes Steam kódok /ingyensteamkulcsok.blogspot.com/ *
  • IttaHelye /ittahelye.hu/
  • Kimondott igazságok /kimondottigazsagok.com/
  • Közszolgálat /kozszolgalat.com/
  • Külföldi Apró /www.kulfoldiapro.com/
  • Látnodkell /latnodkell.com/
  • Legjava /www.legjava.pro/
  • Ma reggel /www.ma-reggel.me/
  • Magyar nép /magyarnep.blogspot.com/ *
  • Magyarokrol /magyarokrol.com/
  • Magyarorszagunk /magyarorszagunk.com/
  • Magyarzóna /magyarzona.net/
  • Magyarsziv /magyarsziv.com/
  • MaiValóság /maivalosag.com/
  • Mai Világ /maivilag.com/
  • MédiaForrás /mediaforras.com/
  • Meglesem /www.meglesem.eu/
  • Minden Egyben /mindenegyben.co/
  • Minden Egyben /mindenegyben.eu/
  • Mindenegyben Blog /www.mindenegyben.com/
  • Mindenegyben blog /www.minden-egyben.com/
  • Mindennapokról /mindennapokrol.blogspot.nl/
  • Mosolyportál /mosolyportal.eu/
  • Napi hírek /napihirek.net/
  • Napi Újság /www.napiujsag.hu/
  • Napjaink /www.napjaink.org/
  • Napló Extra /naplo-extra.com/
  • Nekem tetszik /www.nekemtetszik.net/
  • Nép Szava /nep-szava.blogspot.com/ *
  • OrigoHír /origohir.net/
  • OrigoHírek /origo-hirek.net/
  • Origo Online /origo-online.eu/
  • Origo Online /origo-online.net/
  • Origo Online /origo-online.info/
  • Öt perc pihenő /otpercpiheno.blogspot.nl/
  • Öt perc pihenő /www.otpercpiheno.hu/
  • Öt perc pihenő /otpercpiheno.com/
  • Rádió 1 Hír /radio1hir.blogspot.com/ *
  • RTL Most /rtl-most.blogspot.com/ *
  • STAX blog /staxblog.hu/
  • STB /esatobbi.com/
  • Szabadon Ébredők /szabadonebredok.blogspot.hu/
  • Sztárcafé /sztarcafe.com/
  • Szuper ajánlatok /szuper-ajanlatok.com/
  • Szupertanácsok /szupertanacsok.blog/ *
  • TénylegTippek /tenylegtippek.com/
  • TheNews /thenews.hu/
  • Titkok Szigete /titkokszigete.hu//
  • Titkolt Hírek /titkolthirek.wordpress.com/
  • Tudatháló /tudathalo.blogspot.com/
  • Tudatosan élők /tudatosanelok.com/
  • Tudás Fája /www.tudasfaja.com/
  • Tudás Fája /www.tudafaja.club/
  • Tudás kor /tudaskor.com/
  • Tudnivalók /www.tudnivalok.eu/
  • Tudnod Kell /tudnodkell.info/
  • Tuti Hírek /www.tutihirek.org/
  • TV2 Hírek /tv2-hirek.blogspot.com/ *
  • TV2 Friss /www.tv2-friss.com/
  • Új Világtudat /ujvilagtudat.blogspot.hu/
  • Xsense /xsense.net/
  • VidékInfo /videk.info/
  • Világ figyelő /vilagfigyelo.com/
  • Világ helyzete /vilaghelyzete.com/

A *-gal jelölt oldalak mögött egy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen elérhető szervezet (vagy személy) áll. Ilyen néven alapítvány Magyarországon nem létezik. Az oldalaik közül többet (elsősorban azokat, amelyek létező cégek/szervezetek neveit tartalmazták) töröltek a Blogger rendszeréből.

Ez csak egy szűk felsorolás, a hasonló oldalaknak se szeri se száma. A fentebb felsorolt oldalakon található tartalmak nem ellenőrzöttek, nem tekinthetők megbízhatónak, biztonságosnak. A cikkeket és az illusztrációkat sok esetben forrásmegjelölés nélkül veszik át más oldalakról.

Egy gyűjtemény található a hvg.hu/tech oldalon. Ugyancsak bő lista található a Wikipédia Kocsmafal (források)/ Nem megbízható oldalak listája címen. Hasznos olvasmány továbbá az Urbanlegends gyűjtése a megtévesztő magyar oldalakról.

Figyelj oda, légy egészségesen bizalmatlan az eddig ismeretlen hírforrásokkal kapcsolatban! Szenzációs, vagy felháborító állítások nyomán se lájkolj, vagy ossz meg olyasmit, aminek a tényszerűségéről, valódiságáról, megbízhatóságáról nem győződtél meg! Az álhírek elleni küzdelem időbe és energiába kerül. Időből soha sincs elég, de tedd meg, amit meg tudsz tenni!

Ha tetszett az írás, oszd meg barátaiddal, kövesd a Gyerek.Net.Info Facebook oldalát!
Csatlakozz az Internetes biztonság - gyerekeknek, felnőtteknek csoporthoz!
Véleményedet, kérdéseidet megírhatod a Facebookon, vagy regisztrációt és bejelentkezést követően itt a weboldalon.

Nincs jogosultságod hozzászólás beküldésére. Kérlek jelentkezz be!

Comments powered by CComment