(Olvasási idő: 4 - 8 perc)

2021. augusztus 17-én ünnepelte 16. születésnapját a Joomla! tartalomkezelő rendszer. A jeles napon mi kaptunk ajándékot az ünnepelttől: megjelent a rendszer régóta várt új főverziója a Joomla! 4.0!

Tizenhat éve határozta el egy csapat fejlesztő - akik elégedetlenek voltak a fejlesztés ütemével és azzal, ahogy a projekt a közösséget támogatta - hogy a Mambo nevű tartalomkezelőből egy új rendszert "forkol", vagyis új projektet ágaztat le a meglévőből. Ez lett a Joomla! - szuahéli nyelven azt jelenti: mindenki együtt, kimondva pedig dzsumla - amelynek 1.0 verziója szeptember 2005. 15-én jelent meg. Az új ingyenes rendszer népszerűsége folyamatosan nőtt és az évek során egy pezsgő, eleven nemzetközi közösség épült ki körülötte. A rendszer alapvetően támogatja a többnyelvű weboldalak létrehozását, jelenleg több, mint hetven nyelvi fordítás létezik hozzá - a cikk írásának idején pontosan 76-ot sorol fel a Joomla! hivatalos oldala - és ez a szám időről-időre növekszik. Ez is, mint annyi más a projektet támogató önkéntesek munkájának köszönhető. A Joomla! rendszerhez fűződő jogokat az OSM (Open Source Matters) birtokolja. A rendszer ingyenesen letölthető és használható akár üzleti célra is. Különböző feladatok megoldására ezerszám telepíthetők ingyenes és fizetős bővítmények és a weboldalak kinézetét meghatározó sablonok. Az ingyenesség mellett tehát - más CMS rendszerekhez hasonlóan - a Joomla! is bevételt jelent sokak számára, akik a Joomla!-ra épülő weboldalakat terveznek, építenek és üzemeltetnek.

Joomla! 4 start

A magyarországi Joomla! közösség története még megírásra vár. A Wikipédia magyar kiadása egy rövid szócikket tartalmaz mindössze a Magyar Joomla! Felhasználók Nemzetközi Egyesülete néven 2008-ban alakult szervezetről. Az egyesület néhány évnyi működés után 2016-ban megszűnt, hivatalos Joomla! felhasználói csoport azóta sem alakult Magyarországon. A kb. nyolc éves működés alatt többször is szerveztek Joomla! Napot, ahol az egyesület tagjai és az érdeklődők tapasztalatokat cserélhettek és előadásokat hallgathattak meg hazai és külföldi szakemberektől. Az egyesület weboldala fórumot biztosított a felmerülő problémák, kérdések megvitatására. Jelenleg a legélettelibb magyarországi fórum a Joomla! Magyarország oldalon található, amelyet a tartalomkezelő magyar nyelvi támogatását is biztosító Csontos Balázs üzemeltet.

A Joomla! többször is elnyerte az Év legjobb ingyenes tartalomkezelője címet a CMS Critic által szervezett szavazáson. A tartalomkezelők között a W3Techs mérése alapján a WordPress és a Shopify mögött a harmadik a piaci részesedést tekintve, a Joomla! saját adatai alapján jelenleg több, mint 2 millió weboldal használja a rendszert.

Története során a Joomla! több nagyobb fejlesztést ért meg, íme a legfontosabb verziók, kiadások:

 

Joomla! logo

Joomla! 1.0 - 2005. szeptember 15.

A Mambo tartalomkezelő 4.5.2.3 verziójából leágaztatott Joomla! első kiadott verziója. hibajavítások és biztonsági frissítés volt az első kiadásban.

 

Joomla! logoJoomla! 1.5 (Khepri) - 2008. január 21.

A verzió újdonságai közül érdemes kiemelni az adminisztrációt javítását és a nyelvi változatok elérhetőségét, a keresőbarát URL-ek támogatását, a cikk kezelő módosításait, amelyben megszűnt a külön szerkesztő ablak a bevezető és a teljes szöveg számára. Javult a menükezelés és a Médiakezelő is fejlődött. A tervezők számára a sablonkezelés változása hozott újdonságokat. A sablonok paramétereinek beállítása, vagy akár a CSS állományok felülírása a felületen végezhető el. A fejlesztők az új kódstruktúra használatából profitálhattak. A visszamenőleges támogatás mellett elérhetővé vált a PHP 5 verziója is.

Joomla! logoJoomla! 1.6 - 2011. január 10.

Rengeteg új fejlesztést hozott - és kevesebb, mint két hónap elteltével egy tetemes méretű javítócsomaggal (Joomla! 1.6.1) is kiegészült - az 1.6 verzió. Javított hozzáférés jelent meg. A tartalmak megtekintése és szerkesztése felhasználócsoportok és megtekintési szintek segítségével vált szabályozhatóvá. A kategóriarendszer nagy fejlesztése volt a tetszőleges mélységben egymásba ágyazható kategóriák bevezetése. A telepítés fejlesztése - telepítőcsomagok, egykattintásos frissítés - a weboldalak kezelését egyszerűsítette. Fejlődött a nyelvi támogatás, egyszerűsödött a többnyelvű oldalak létrehozása. A cikkeknél a közzététel kezdő és végdátumának beállíthatósága adott további szabadságot és újabb lehetőségeket. 

Joomla! logoJoomla! 1.7 - 2011. július 19.

Elsősorban biztonsági jellegű javításokat és fejlesztett adatmigrációs eszközöket tartalmazott a csomag. 

Joomla! logoJoomla! 2.5 - 2012. január 24.

Több fontos újítás is megjelent ebben a verzióban. Az addigi kizárólagos MySQL mellett lehetségessé vált az MS SQL adatbázis-kezelő használata is. Automatikus értesítés a rendelkezésre álló frissítésekről és az intelligens kereső megjelenése jelentették a további fontos újításokat. Változott a verziószámozás is. A .5 verziók a jövőben hosszú távon támogatottak lesznek. 

Joomla! logoJoomla! 3.0 - 2012. szeptember 27.

Ekkor egy rövid ideig három fő verzió volt támogatott (Joomla! 1.5.26, Joomla! 2.5.7 és a Joomla! 3.0). A Joomla Projekt közlése szerint a Joomla! 1.x támogatása rövid időn belül megszűnik, a Joomla 2.5.x hosszú távon támogatott verzióként fut tovább. Így is lett, az utolsó 2.5.x kiadás a Joomla! 2.5.28 2014. december 10-én jelent meg. Ami a fejleszthetőséget illeti: a Joomla! 2.5 verziót használó oldalak upgrade-elhetők 3.x-re de ez leginkább csak az alaprendszerre vonatkozott, a bővítményekre (sajnos) nem minden esetben. Az áttéréshez érdemesebb volt egy jól megtervezett tartalom migrációval új 3.x alapú weboldalt létrehozni. A verzió egyik nagy újdonsága volt a reszponzív megjelenítés támogatása a CMS rendszer szintjén, az egyszerűsített telepítési eljárás, a PostreSQL adatbázis-kezelő támogatás, a nyelvi állományok telepítésének lehetősége a rendszer telepítésével egyidejűleg. 

Joomla! logoJoomla! 3.1 - 2013. április 24.

A címkézés kezelésére megjelent a címkék komponens többszintű és többnyelvű címkézési lehetőségekkel, az OpenStreetMap közösségi térképszolgáltatás támogatása a GoogleMaps alternatívájaként, MediaWiki csomag és további fejlesztések, hibajavítások jelentették a 3.1 újításait.  

Joomla! logoJoomla! 3.2 - 2013. november 6.

A 3.2 verzióban mutatkozott be a tartalom verziókezelése, a telepítési folyamatba bekerültek a fordítások telepítései és az alapértelmezett nyelv beállításának lehetősége a többnyelvű weboldalhoz szükséges képességek bekapcsolásával. A webes telepítő kiegészült egy beépített bővítmény keresővel, amely az erre felkészített bővítményeknél egy kattintásos telepítést is kínált. Erős jelszavak és kétlépcsős hitelesítés javította tovább a biztonságot.

Joomla! logoJoomla! 3.3 - 2014. április 30.

Nem túl látványos, de annál fontosabb biztonsági és egyéb fejlesztéseket hozott a 3.3.0 verzió. Javított jelszókezelés, felhő tárhely használat, oldalsebesség növelés... A Joomla! belső MooTools szkriptjeit a fejlesztők jQuery-re cserélték le. 

Joomla! logoJoomla! 3.4 - 2015. február 24.

A Joomla! 3.4 verzióval kikerült az alap telepítésből a webes hivatkozások komponens, bár a már meglévő telepítésekben továbbra is frissült és külön telepíthető maradt. Az admin felület oldalsávja összecsukhatóvá vált és további fejlesztések javították a reszponzív működést. A Google reCaptcha támogatás és a felhasználói oldalon a modulok szerkeszthetősége is újdonság volt.

Joomla! logoJoomla! 3.5 - 2016. március 15.

Több fontos fejlesztés is bekerült a 3.5 verzióba: a PHP7 támogatása többek között felgyorsította az oldalak működését, exportálhatóvá váltak a rendszer információk, megjelent az adatok anonimizálása. A képek már 'drag and drop' technikával is elhelyezhetők a szerkesztő felületen. A modulok beilleszthetők a cikkekbe. 

Joomla! logoJoomla! 3.6 - 2016. július 12.

A 3.6 megint sok újdonságot hozott. A Joomla! frissítő komponens ekkortól lehetőséget adott az alaprendszer állományainak egyszerű újratelepítésére, a kategóriák akár egy cikk írása közben, "röptében" létrehozhatóvá váltak. Javult a menükezelés is: a menükhöz felhasználócsoportok kaphattak hozzáférést, a menük áttekintő nézete pedig egyszerűbbé tette a navigáció áttekintését, javítását.

Joomla! logoJoomla! 3.7 - 2017. április 25.

A felhasználói mezők (custom fields), a többnyelvű hivatkozások komponens, amely további nagyszerű lehetőség a többnyelvű konzisztens tartalmú oldalak építésére nem csak a cikkek, de a menüpontok, a kategóriák és a modulok szintjén is. Ezzel biztosítható, hogy adott ponton nyelvet váltva az oldalon, a kiválasztott nyelvű változat ugyanazon része töltődjön be. Az adminisztrációs felület is testre szabhatóbbá vált a menü kezelőben megjelent admin oldali lehetőségekkel.

Joomla! logoJoomla! 3.8 - 2017. szeptember 19.

A 3.8 háromszáznál több kisebb-nagyobb fejlesztést hozott. A nagyobbak között volt az új útvonal kezelési rendszer, amely javította az URL struktúra ellenőrizhetőségét és lehetőséget biztosított az azonosítók eltávolítására a hivatkozásokból. Ezt eddig csak külön bővítménnyel lehetett megtenni. A Joomla! 4 kompatibilitási réteg megjelenése a régóta várt új főverzióra való majdani áttérés előkészítéseként jelent meg a telepítőcsomagban. Javult a mintaadatok kezelhetősége és a PHP 7.2 megjelenésével bevezetett sodium titkosítást is támogatta ekkortól a Joomla!

Joomla! logoJoomla! 3.9 - 2018. október 30.

A 3.9 verzió jelentős újítása a felhasználói adatok védelmének rendszerszinten beépített támogatása. Különösen aktuálissá tette ezt az Európi Unió 2018. május 25-én élesített Általános Adatvédelmi Rendelete (GDPR), amihez képest a Joomla! némi késéssel reagált csak. Ez és a támogatás alapszintű volta több bővítménygyártót is arra ösztönzött, hogy megelőzve a 3.9 verzió megjelenését, saját megoldással álljon elő.

A 3.9.x sorozat jelenleg a 28. kiadásnál jár, ezt minden bizonnyal a 3.10 követi majd, amely a meglévő weboldalak Joomla! 4-re frissítését teszi majd lehetővé az ígéretek szerint.

 

Az érkező Joomla! 4 több régóta várt, fontos fejlesztést tartalmaz: 

Akadálymentesítés - a Joomla! 4 rendszerszinten beépített eszközökkel támogatja az akadálymentesített weboldalak építését. A Joomla! 4 betartja a W3C akadálymentesítési irányelveit (WCAG).

Tervezés - újratervezett adminisztrációs felület segíti az oldal kezelését és a tartalomkészítést. A médiakezelő és a cikk szerkesztő is jelentős fejlesztéseket kapott. A cikksablonok segítenek az egységes arculat fenntartásában, a munkafolyamat támogatás pedig az oldal kezelését teszi átláthatóbbá.

E-mailek - a beépített levelezés az eddiginél jobb eszközökkel támogatja a webhely kommunikációját, az új sablonrendszer személyre szabott e-mailek küldését teszi lehetővé.

Keresés - az Intelligens Kereső továbbfejlesztése még jobb keresési élményt ad.

Keresőoptimalizálás (SEO) - a Joomla! 4 beépítve tartalmazza a keresőkben való jobb helyezés eléréséhez szükséges eszközöket.

Biztonság - a Joomla! 4 a kódban és az architektúrában végrehajtott változtatásokkal éri el az eddiginél is biztonságosabb weboldal építésének lehetőségét.

Sebesség - a weboldal betöltésének, működésének sebessége döntő tényező a látogatók bevonzásában és megtartásában. A Joomla! 4 tovább növeli a sebességet.

 

Az elkövetkező időszak a Joomla! 4 alaposabb megismeréséről és használatbavételéről fog szólni. Az a tervem, hogy a kelecsenyi.info még az idén Joomla! 4 rendszerre álljon át. A tapasztalataimat igyekszem megosztani - terveim szerint ez hosszabb-rövidebb cikkeket és képernyő videókat jelent majd -, hogy más is hasznosíthassa azokat. 

Nincs jogosultságod hozzászólás beküldésére. Kérlek jelentkezz be!

Comments powered by CComment