(Olvasási idő: 4 - 7 perc)

Három és fél évvel ezelőtt készítettem egy leírást a Joomla! 3.x és egy másikat a Joomla! 3.4.1 telepítéséről. A Joomla! időközben a 3.9.1 verzióig jutott, a telepítő pedig eközben változott annyit, hogy érdemes egy új leírást készíteni. Közeledik ugyan a Joomla! 4 megjelenése, de addig is legyen egy használható leírás a 3. sorozat végének telepítéséről magyar nyelven.

A Joomla! 3.9.1 - 2018. november 27-én megjelent - kiadásának telepítéséhez a WampServer (Windows - Apache, MySQL, PHP) jelenlegi csaknem legfrissebb 3.1.3 verzióját használtam (igen, van már 3.1.4 is, abból talán update cikk lesz). A WampServer 3.1.3 telepítéséről Windows 10 operációs rendszerre ITT olvashatsz.

A Joomla! telepítése egyébként nagyon egyszerű. Ha a WampServer beállításai megfelelőek, gyorsan készen lehetsz az oldalad telepítésével és máris nekifoghatsz a kísérletezésnek.

Előkészületek

A WampServer beállításait késznek veszem (ha valami probléma lenne mégis, olvasd el a cikket, vagy kérdezz!), ezzel együtt van egy-két feladat, amit a telepítés előtt el kell végezned. Az egyik ilyen, a használni kívánt adatbázis létrehozása, a másik a szükséges alias, vagy virtuális hoszt elkészítése és beállítása.

Adatbázis létrehozása

Az adatbázis létrehozásához a phpMyAdmin-t, vagy az Adminer-t használhatod, mindkettő indítható a WAMP környezet főoldaláról (http://localhost), vagy a WampMenü-ből. Alapesetben, lokális környezetben használhatod a jelszó nélküli 'root' MySQL felhasználót, de internetes oldal esetében ez természetesen nem megfelelő. Ott egy külön felhasználóra van szükség, erős jelszóval!

Joomla! 3.9.1 telepítése - Adatbázis létrehozása

Alias, vagy virtuális hoszt

Mielőtt nekifognál, érdemes a WampServer alapértelmezés szerinti PHP 5.6.35 verziót a 7.x-re (a WampServer 3.1.3 a 7.0.29, 7.1.16 és 7.2.4 PHP verziót tartalmazza) átállítani. Ezt a WampMenü/PHP/Version pontban tudod megtenni. A szokásos szolgáltatás újraindulást követően már egy friss PHP verzió dolgozik az oldal összerakásán.

Az oldal telepítése előtt létre kell hoznod egy aliast, vagy egy virtuális hosztot. Az alias egy alkönyvtár a localhoston belül, a virtuális hoszt viszont egy webcímmel rendelkező oldal. A kapott nevet (127.0.0.1 címmel) a WampServer bejegyzi az operációs rendszer hosts állományába, így azt a böngészőbe beírva a lokálisan futó oldal jelenik majd meg. Akár aliast, akár virtuális hosztot hozol létre (lehet mindkettőt is használni), az első lépés a tároló könyvtár elkészítése. A Fájlkezelőben megkeresheted a a webkönyvtárat, ami alapértelmezés szerint a c:\wamp\www, de a WampMenü www könyvtár pontja is azt nyitja meg. A könyvtárnévben - amit létrehozol - ne legyen szünet, speciális karakter és alulvonás '_' karakter. Ha ez kész, akkor jöhet az alias, vagy virtuális hoszt beállítása.

Aliast a WampMenü Apache/Alias könyvtárak/Alias létrehozása pontban tudsz készíteni. Meg kell adnod a nevet, ahogyan hivatkozni fogsz rá a localhost után (pl. http://localhost/Teszt), majd a könyvtár elérési útját, de nem backslash-sel '\', hanem normál perjellel, mint a webcímekben (c:/wamp/www/teszt/). Ha minden rendben, akkor kész is az alias. Az alias létrehozását az alapértelmezés szerinti 5.6.35 PHP verzió intézi akkor is, ha átállítottad a WampServer-ben használt verziót.

Joomla! 3.9.1 telepítése - Alias létrehozása

Ha inkább virtuális hosztot hoznál létre, akkor a WampMenü Your VirtualHosts pontjában teheted meg. A megnyíló oldalon új virtuális hosztot állíthatsz be, de lehetőséged van a meglévők törlésére is (Suppress VirtualHost form). Meg kell adnod a hoszt nevét, ami lehet egy szabályos webcím is akár. A korlátozások a névre vonatkozóan ugyanazok, mint az aliasnál. Ugyancsak kötelező adat az elérési út. Fontos, hogy az elérési utat '/' jellel kell lezárni, különben a cím beírása után a hoszt könyvtára/főoldala helyett a localhost (a WampServer főoldala) jelenik meg.

A virtuális hoszt kaphat egyedi webkiszolgáló portot és saját (lokális) IP címet is. Ezek nem kötelezőek, csak lehetőségek. Ha minden kész, az oldal alján található "Start the creation..." gombbal elkészül a hoszt. Az első használat előtt a Tools-ban a Restart DNS opciót érdemes használni. 

Joomla! 3.9.1 telepítése - Virtuális hoszt beállítása WampServerben

A Joomla! aktuális telepítőkészletének letöltése

A Joomla! aktuális angol nyelvű (en-GB) telepítőkészletét a Joomla! letöltőoldalán érheted el legkönnyebben. Ugyanitt rendelkezésre állnak a legfrissebb verzióhoz tartozó frissítőcsomagok is. Ha a letöltés kész, már csak ki kell csomagolnod az előkészített aldomain, vagy virtuális hoszt könyvtárába. Az előkészületeknek itt vége, indulhat a buli!

Vigyázz! Kész! Telepíts!

A telepítési folyamat előkészítése mindössze három lépésből áll: Konfiguráció -> Adatbázis -> Áttekintés

Konfiguráció

A telepítő a böngésző nyelvi beállításainak megfelelő nyelven indul (amennyiben a beállított nyelv szerepel a Joomla! által támogatott 75 nyelv között smile), de a nyelvválasztóval át is kapcsolható másik tetszőlegesre a rendelkezésre állók közül. A konfigurációs oldalon a webhely nevét (ez jelenik meg a böngésző címsorában megfelelő beállítás mellett), leírását (ez a keresőprogramok számára is fontos), az admin e-mail címét, felhasználónevét (nem kell, hogy admin legyen, sőt!) és jelszavát (kétszer) kell megadni. Itt állítható be, hogy a telepítés befejezésekor az oldal be- vagy kikapcsolt állapotban legyen-e? Ha minden kész, akkor ->Tovább!

Joomla! 3.9.1 telepítése - Konfigurációs oldal

Adatbázis

Ezen a lapon olyan adatokat kell megadnod a webhely adatbázisára vonatkozóan, amiket vagy a tárhely szolgáltatódtól kapsz meg, vagy Te magad állítasz be, mondjuk cPanel-ben. A WampServer-re történő telepítésnél a lenti képernyőképen szereplő adatokhoz hasonlókat kell Neked is megadnod. Az adatbázisnév az legyen, amit a cikk elején az adatbázis létrehozásánál használtál.

A táblanév előtag lehetővé teszi, hogy egy MySQL adatbázisban több webhely adatbázisát tárold. Ez nagyon hasznos akkor, ha a létrehozható adatbázisok száma korlátozott. A meglévő adatokról (amennyiben nem üres adatbázisba telepítesz) kérhetsz biztonsági másolatot, vagy eltávolíthatod azokat. Ha kész, akkor ->Tovább!

Joomla! 3.9.1 telepítése - Adatbázis beállítások

Áttekintés

Itt van lehetőséged eldönteni, hogy a Joomla!-t "üresen", adatok nélkül, vagy valamilyen rendelkezésre álló (angol nyelvű) mintaadat készlettel feltöltve telepíted. A mintaadatok - amelyekből több különböző készlet közül választhatsz - inkább a Joomla!-val való ismerkedés során hasznosak, később már csak akadályozni fognak. Olvashatsz egy összegzést az eddig megadott adatokról és egy ellenőrzőlistát az összetevők és beállítások megfelelőségéről.

WampServer-re telepítéskor első alkalommal két PHP beállítás (Display Errors és Kimeneti pufferelés) szinte biztosan narancssárga. Ha úgy hagyod, a Joomla! működni fog, de egyáltalán nem bonyolult az a két beállítás, ami ahhoz kell, hogy minden érték zöld legyen.

Ha a változtatásokat - amelyekről a kép alatt a keretben olvashatsz leírást - végrehajtottad, érdemes a <-Vissza gombbal az előző oldalra menni, majd onnan a ->Tovább gombbal visszatérni.

Lehetőséged van egy összefoglalót kérni az admin beállított e-mail címére.

Ha minden rendben és minden zöld, akkor ->Telepítés!

Joomla! 3.9.1 telepítése - A beállítások és a környezet értékeinek áttekintése

Hogy minden zöld legyen!

A WampServer alapbeállításaihoz képest két ponton kell módosítanod. Az egyik a WampMenü/PHP/PHP beállítások pontban a display_errors elemre kell kattintanod, ami előtt egy zöld pipa van (ez azt jelenti, hogy a hibakijelzés aktív, de a Joomla! elvárása az inaktív állapot). A WampServer szolgáltatásai újraindulnak.

Joomla! 3.8.11 telepítése - 'display-errors' kikapcsolása

A másik módosítás a kimeneti pufferelés kikapcsolása. Azt, hogy aktív, láthatod a WampMenü/PHP/PHP beállítások pont 'For information only' részében (alul), az output buffering=4096 bejegyzésből. A kikapcsoláshoz a WampMenü/PHP pontban a php.ini bejegyzésre kell kattintanod. Ekkor megnyílik a kiválasztott szerkesztőben a php.ini állomány. Itt meg kell keresned az output buffering=4096 sort az állományban. A 4096 helyett írd be az 'Off' értéket! Mentsd el (Ctrl+S), lépj ki a szerkesztőből! Indítsd újra a WampServer szolgáltatásait! Az értesítési terület ikonján (wamp-ikon-online.png) bal kattintás, majd a 'Minden szolgáltatás újraindítása' kiválasztása.

Joomla! 3.8.11 telepítése - Kimeneti pufferelés kikapcsolása

 Ha mindkettő kész és visszalépsz az előző oldalra, majd visszatérsz az áttekintéshez, minden PHP beállításnak zöldnek kell lennie.

A telepítés sebessége függ a számítógép teljesítményétől de általában pár perc alatt végez. A folyamatot jelző státuszcsík gyorsan végigér, alatta a végrehajtott telepítési lépések olvashatók.

Joomla! 3.9.1 telepítése - A telepítés folyamatban

A telepítési folyamat  végén kötelező lépés az 'Installation' mappa eltávolítása, enélkül nem is tudsz továbblépni. Ha ezt a lehetőséget választod, akkor a további nyelvek telepítését csak a Joomla! adminisztrációs felületén tudod elvégezni. Ha a nyelvi csomagok telepítését választod, akkor azt követően távolíthatod el a telepítési mappát, ami kötelező lépés a Joomla! telepítési folyamatában.

Joomla! 3.9.1 telepítése - A telepítési folyamat vége

Lehetőséged van az angolon kívül további nyelveket is telepíteni, de ha kihagynád, az adminisztrációs felületen természetesen bármikor megteheted. Az utolsó lépés annak eldöntése, hogy az adminisztrációs oldalra, vagy a webhely főoldalára akarsz továbblépni.

Joomla! 3.9.1 telepítése - További nyelv telepítése

A következő lépés az adminisztráció és a webhely alapértelmezett nyelvének kiválasztása. Viszonylag friss szolgáltatás az, hogy a telepített nyelvekhez a Joomla! elkészíti a tartalom nyelvi beállításait is. Ezt régebben manuálisan kellett elvégezni. Aktiválhatod a többnyelvű funkciót is. Ez a több nyelven tartalmat közreadó oldalak esetében nagyon hasznos lehetőség.

Joomla! 3.9.1 telepítése - Alapértelmezett nyelv választása

A nyelvi beállítások után a telepítési (Installation) mappa eltávolítása az utolsó feladat a weboldal használatba vétele előtt. Ha ez kész, a webhely főoldalára, vagy az adminisztrációs felület belépési oldalára léphetsz tovább.

Joomla! 3.9.1 telepítése - A telepítési folyamat befejezése

 

Joomla! 3.9.1 telepítése - Az adminisztrációs felület belépési oldala

Ami ezután következik, az már a hamarosan elkészülő a Joomla! 3.9.x legfontosabb beállításai című cikk tartalma lesz.

Nincs jogosultságod hozzászólás beküldésére. Kérlek jelentkezz be!

Comments powered by CComment