(Olvasási idő: 2 - 4 perc)

Amikor weboldalt hozunk létre, a Joomla! tartalomkezelő rendszer építőköveit használjuk a munkánk során. Öt ilyen van: sablonok, modulok, komponensek, beépülőmodulok (plugin-ek), nyelvek. Az alap Joomla! telepíthető bővítményei is ebbe az öt típusba sorolhatók be.

A bővítmények sokszor többet is tartalmaznak az öt típusból: komponenst, amely a fő funkciót valósítja meg, egy, vagy több plugint, amely további funkciókat ad hozzá, egy vagy több modult, amelyben a komponens által szolgáltatott eredmények jeleníthetők meg, és nyelvi állományokat, amelyek a bővítményt több nyelven is használhatóvá teszik.

Sablonok

Joomla! sablonA sablonok az oldal kinézetét határozzák meg, és különféle szolgáltatásokat - például Google Analytics kód kezelést, képcserélőt (slider), menüt, képgalériát, beléptető modult, stb. - is biztosíthatnak. Az oldal nyilvános és adminisztrációs felületére külön sablonok vonatkoznak. A sablonhoz egy vagy több ún. stílus tartozhat. A stíluson belül is változhat a megjelenés az előre beállított, vagy testre szabható színsémák segítségével. A sablonok tartalmazzák a modulpozíciókat, a stíluslapokat, grafikai alkotóelemeket, stb. A sablon lehet egyedi, vagy előregyártott, ingyenes, vagy fizetős. Vannak sablonkészítő alkalmazások, amelyek jó, vagy kevésbé jó minőségű sablonok előállítására adnak lehetőséget.

A kiválasztott sablon verziókompatibilitását mindenképpen ellenőrizni kell. A Joomla! alaprendszer verzióváltásakor a használt sablon frissítésére, esetleg cseréjére is szükség lehet. Sok fizetős (és némelyik ingyenes) sablonnak van Joomla! 2.x és 3.x kompatibilis változata is. A 2.x már nem támogatott, de jó néhány oldal fut még valamilyen 2.x, vagy akár 1.x verziójú Joomla!-val.

Egyes sablonok használatához valamilyen keretrendszert (framework) is telepíteni kell.

A sablonokkal szemben egyre inkább elvárás a reszponzivitás, vagyis, hogy alkalmazkodjanak a megjelenítő eszköz (asztali számítógép, laptop, táblagép, okostelefon) sajátosságaihoz és felbontásához. A cél az, hogy minden eszközön jól olvasható és kezelhető weboldal szülessen.

Modulok 

Joomla! modulA modulok többnyire, de nem kizárólag komponensekhez kapcsolódnak. A modulok tartalmakat jelenítenek meg, a sablonok meghatározott pozícióiban (modulpozíciók). A Joomla! 3.5 verziótól az alaprendszer szolgáltatásaként a cikkekbe is ágyazhatók modulok.

A modul-komponens kapcsolatra egy példa a bejelentkezés (com_users -> mod_login), ahol a felhasználókat (és ezzel együtt a bejelentkezéseket is) kezelő komponens által szolgáltatott adatokat a bejelentkezés modul jeleníti meg a felületen.

Komponenshez nem kapcsolódó modul pl. az egyéni HTML modul, ahol a felhasználó által megadott HTML kód adja a modulban megjelenő tartalmat.

Komponensek 

Joomla! komponensA komponensek általában nagyobb méretű és bonyolultságú összetevők. Egy-egy funkciót részben, vagy egészben lefednek. Az alaprendszerben megtalálható komponensek nagyobb része a rendszer magjához tartozó, nem kikapcsolható, és nem törölhető. A komponensek hatóköre kiterjedhet az adminisztrációra és/vagy a webhelyre is. Komponens valósítja meg például a keresés, vagy a címkék kezelése funkciókat.

Beépülőmodulok (plugin-ek)

Joomla! plugin (beépülő)Valamilyen funkcionális bővítést, vagy eseménykezelést valósítanak meg. Ilyenek például a gombok az eszközsáv alján, a nyelvkód választó, vagy a kereső beépülői. Az egyszerűbb beépülők - mint például a Tiny MCE szövegszerkesztőhöz tartozó gombok - csak ki- és bekapcsolhatók, a bonyolultabbak - például a Tiny MCE szövegszerkesztő - részletes beállítási lehetőségekkel rendelkeznek.

Nyelvek

A Joomla! 3.x verzióhoz a cikk írásakor 72 nyelvi fordításcsomag érhető el (a nyelvek száma ennél kevesebb, mivel kínai, angol, francia, norvég, portugál, szerb nyelvi csomagból több is van), több mint bármelyik más tartalomkezelőhöz. Az alaprendszer angol nyelven (en-GB) települ, de a telepítési folyamat során, vagy később lehetőségünk van újabb nyelvekkel bővíteni. A fordításcsomagok a webhelyet és az adminisztrációt fordítják le. A tartalom nyelvi besorolásához egy külön beállítás szükséges a nyelv kezelőben. Ennek leírása megtalálható a Joomla! 3.4.1 telepítése című cikkben.

A különböző bővítményekhez is készülnek hivatalos, vagy nem hivatalos fordítócsomagok. A fordítási szempontból megfelelően fejlesztett bővítmények esetében a programkód változókat tartalmaz, a nyelvi bővítmény állománya pedig nyelvenként külön állományban változó-szövegérték párokat. Ez lehetővé teszi a fordítások viszonylag gyors és egyszerű elkészítését. A fordítások kiegészítésének, javításának eszköze még a felülbírálások (overriding) használatának lehetősége. Ez a funkció a Bővítmények/Nyelvek/Felülbírálások menüpontban található.

A Joomla! építőelemei

A Joomla! egy sokoldalú, mégis átlátható, rugalmas, emellett nagyon eltérő méretű és összetettségű weboldalak készítésére alkalmas tartalomkezelő rendszer. Akár kevesebb, mint egy órán belül is működő weboldal hozható létre a használatával. Alapesetben sem a kezelése, sem a frissítése nem különösen bonyolult.

Nincs jogosultságod hozzászólás beküldésére. Kérlek jelentkezz be!

Comments powered by CComment