(Olvasási idő: 2 - 4 perc)

Minden, amit az interneten teszel (megnézel egy weboldalt, vagy videót, letöltesz egy zeneszámot, vásárolsz valamit) nyomokat hagy. Azok a nyomok, amelyek összekapcsolhatók veled, a digitális lábnyomod részévé válnak. Mit tegyél, ha kevesebb nyomot akarsz hagyni?

Virtual Private Network

Két kulcsszó: SSL és VPN. Az első a böngésző és a meglátogatott weboldal között biztonságos, titkosított kapcsolatot létrehozó Secure Socket Layer szabványt jelöli, a második pedig a virtuális magánhálózat (Virtual Private Network) angol rövidítése. Mindkettő segíthet, de másképpen.

Mire jó az SSL?

Amikor egy webcímet (URL) beírsz a böngésző címsorába, vagy egy hivatkozásra kattintasz egy weboldalon, a program a kérést egyszerű szövegként továbbítja. Ennek eredményeként a közted és a megtekinteni kívánt weboldal közötti valamennyi szereplő, beleértve az internet szolgáltatódat, tudni fogja hol jártál és mit csináltál ott? A szolgáltató ezen felül ezeket az adatokat hozzád, mint előfizetőhöz is kapcsolni tudja. Ha az oldal biztonságos kapcsolatot használ, akkor kifelé az egészből csak az látszik hogy melyik oldalon jártál. Az, hogy ott mi történt, a "kettőtök titka" marad.

Hogyan ismered fel?

A különböző böngészők eltérő módon jelzik a kapcsolat típusát. Néhány mintát láthatsz lejjebb.

A Google Chrome a zöld lakat mellett a 'Biztonságos' felirattal is jelzi a kapcsolat minőségét.
A Google Chrome a zöld lakat mellett a 'Biztonságos' felirattal is jelzi a kapcsolat minőségét.

A Firefox a zöld lakattal és egy információs gombbal jelzi a biztonságos kapcsolatot.
A Firefox a zöld lakattal és egy információs gombbal jelzi a biztonságos kapcsolatot.

Az Internet Explorer 11 a címsor jobb oldalán egy szürke zárt lakattal mutatja, hogy az oldal biztonságos átvitelt használ.
Az internet Explorer 11 a címsor jobb oldalán egy szürke zárt lakattal mutatja, hogy az oldal biztonságos átvitelt használ.

Az Opera nem jelzi ki a https protokollt, csak a zöld lakat utal a biztonságos kapcsolatra.
Az Opera nem jelzi ki a https protokollt, csak a zöld lakat utal a biztonságos kapcsolatra.

Az Opera Neon böngésző szintén csak egy zöld lakattal jelzi hogy titkosított a kapcsolat.
Az Opera Neon böngészője szintén csak egy zöld lakattal jelzi hogy titkosított a kapcsolat.

Az Apple Safari böngészőben a címsor jobb oldalán zárt, szürke lakat mutatja, hogy az oldallal biztonságos a kommunikáció.
Az Apple Safari böngészőben a címsor jobb oldalán zárt, szürke lakat mutatja, hogy az oldallal biztonságos a kommunikáció.

A Google azzal ösztönzi az SSL használatának terjedését, hogy a nem biztonságos kapcsolatot használó oldalakat hátrébb sorolja a találati listában. Biztonságosnak jelölt kapcsolat esetén is győződj meg róla (a címsor ellenőrzésével), hogy valóban a kívánt oldal töltődött-e be?

Tanúsítvány? Mi az?

A tanúsítvány nagyon leegyszerűsítve egy olyan elektronikus dokumentum, ami valakinek, vagy valaminek (pl. egy weboldalnak) a valódiságát igazolja. A tanúsítványokat hitelesítésszolgáltatók állítják ki, de van lehetőség saját tanúsítvány létrehozására is. A szokásos webes forgalomban a saját tanúsítvány nem számít megbízhatónak.

A tanúsítást több szinten végzik. Vannak a legfelső és a közbenső szintű tanúsítvány szolgáltatók. Az alábbi ábrán a kelecsenyi.info domain tanúsítványlánca látható.

Domain tanúsítványlánca

Mire jó a VPN?

Az internet kezdetben egy kicsi, zárt hálózat volt kevés végponttal és nem sok felhasználóval. Az internet növekedett mind kiterjedését, mind pedig felhasználószámát tekintve, újabb és újabb területeket hódítva meg. Egyre több cég kezdte használni és egyre többször merült fel olyan igény, hogy egy cég belső hálózatát biztonságosan el lehessen érni egy másik helyszínről. Az internet nyilvános hálózatként működik, az információk jelentős része (különösen kezdetben) titkosítás nélkül közlekedett rajta. Erre kínált megoldást a VPN (Vitrual Private Network - virtuális magánhálózat). A VPN lehetővé teszi, hogy hálózatokat, vagy egy hálózato(ka)t és egyedi gépeket oly módon kapcsoljanak össze - pl. SSL protokoll használatával - az interneten keresztül, hogy azok egy hálózatot alkossanak. Ehhez egy titkosított kapcsolatot hoznak létre a résztvevők között, az adatok mint egy alagútban közlekednek az összekapcsolt gépek, hálózatok között.

A VPN nemcsak erre használható. Biztonságos és rejtett internet elérés is létrehozható a segítségével. Az ingyenes és fizetős szolgáltatások felhasználói úgy érhetnek el szolgáltatásokat, hogy sem valódi tartózkodási helyük, sem IP címük nem lesz ismert a célállomás üzemeltetői előtt. Ez hasznos lehet pl. földrajzilag korlátozott szolgáltatások esetén. VPN kapcsolaton keresztüli internet elérés esetén a saját internet szolgáltatód még annyit sem lát abból amit az interneten teszel, mint egy SSL kapcsolat esetén. Az internetes forgalmad titkosítva folyik közted és a VPN szolgáltató között. Ez a dolog egyik lehetséges hátulütője is: a VPN szolgáltató viszont mindent tud az internetes tevékenységeidről.

A szolgáltatás lehet ingyenes (általában korlátozott adatmennyiség és sávszélesség, egyszerűbb lehetőségek), vagy fizetős (kilépő szerverek több országban, nagyobb adatmennyiség, nagyobb sávszél).

A böngészők közül az Opera beépített VPN klienst kínál, a kilépőkiszolgálókat (proxy) a cég biztosítja öt országban. Ebben az esetben a VPN a böngészőben használható internetes szolgáltatásokra terjed ki.

Opera böngésző - VPN engedélyezése

A címsor bal szélén található kis VPN feliratra kattintva tudod engedélyezni a szolgáltatást. 

Opera böngésző - VPN beállítások

A beállítás nagyon egyszerű. Az engedélyezésen kívül a virtuális tartózkodási helyet kell beállítanod és kész is. A beállító panelen láthatod az aktuális böngészési munkamenet adatforgalmát. A böngészés sebessége - a különböző országokban található kilépőkiszolgálók miatt - eltérő sebességű lehet.

 

Mindkét szolgáltatás használata jó lehetőség digitális lábnyomod méretének csökkentésére, emellett segíti a biztonságos internetezést. Ha adatot kell magadról megadnod, lehetőleg olyan oldalt válassz, amelyik biztonságos kapcsolatot használ (kis zárt lakat és/vagy https:// a címsorban).

Ha tetszett az írás, oszd meg barátaiddal, kövesd a Gyerek.Net.Info Facebook oldalát!
Csatlakozz az Internetes biztonság - gyerekeknek, felnőtteknek csoporthoz!
Véleményedet, kérdéseidet megírhatod a Facebookon, vagy regisztrációt és bejelentkezést követően itt a weboldalon.

Nincs jogosultságod hozzászólás beküldésére. Kérlek jelentkezz be!

Comments powered by CComment