(Olvasási idő: 3 - 6 perc)

Azzal mindenki tisztában van, hogy jó jelszavakra van szükség a weboldalak/szolgáltatások használata során. Hogy mitől jó a jelszó, arról volt már szó a Találd ki, tedd el jól, ne írd le! c. cikkben. Most öt olyan hibát veszek sorra, amelyet sokan elkövetnek, a jelszavak létrehozása és használata során.

JelszóhibákForrás: Solutions Review

Első hiba: A jelszó túl rövid, egyszerű és/vagy szerepel a leggyakoribb jelszavak listáján.

Ne használj szótárban szereplő szavakat, a jelszó ne legyen túl rövid! Sok helyen elegendő a 4-6 karakter hosszúságú jelszó, aminek a feltörése nem igényel túl nagy számítási kapacitást, mondhatni rutinmunka. A jelszó legyen hosszú! 14 16 karakter hosszúság felett már a mai szuperszámítógépekkel is rengeteg idő kell a feltöréshez.

Jelszó helyett jelmondat

Egy jó módja a biztonságos jelszó létrehozásának a jelmondat használata. Jelszó ez is, csak lényegesen hosszabb az egyszerű jelszónál. Létrehozásának legegyszerűbb módja az, ha választasz egy verssort, egy szólást, közmondást és azt használod fel. Legyen a példa: "Este van, este van: kiki nyúgalomba!"

1. ékezetek, írásjelek eltávolítása: Este van este van kiki nyugalomba

2. szóközök helyettesítése: Este-van-este-van-kiki-nyugalomba!!

Lehet még variálni, de nem érdemes túlbonyolítani, mert akkor nehezebben megjegyezhető. Az a jó, ha fejből, viszonylag gyorsan be tudod írni, amikor kell. A hossza 35 karakter, tehát bőven elegendő.

A SplashData minden évben elkészíti a leggyakrabban használt jelszavak listáját. Ha a tie(i)d szerepel(nek) rajta, az gáz! Ez nem egy olyan toplista, ahol a szereplés dicsőség dolga. Sürgősen változtass rajta! Tehát 2017 legnépszerűbb jelszavai:

123456 - Az örök klasszikus! A pozíciója megingathatatlan, a 2013-as magyar top10-et is vezeti.
Password - Az előző jelszó elmaradhatatlan párja. Ugyancsak évek óta a lista elején.
12345678 +1 Egy feltörekvő versenyző. Érdemes megfigyelni, hogy a hosszúság növelése a biztonságot erősítő tényező (mondjuk itt nem)!
qwerty +2 Szintén klasszikus! Magyar billentyűzeten "sajnos" nem működik jól, ott a 'qwertz' a nyerő!
12345 -2 Az alap. Egyszerű, letisztult és persze életveszélyes!
123456789 Új A bizonyíték a megújulás képességére! Igazi újgenerációs fegyver, csak a 0 hiányzik a végéről!
letmein Új Jó kis angol szóvicc! Engedj be!?
1234567 - Egy középutas megoldás. Nem nagyon gyenge, de nem is erős és nem is jó!
football -4 Méltatlanul csökkenő népszerűségű jelszó. A foci örök, idén VB is lesz!
iloveyou Új A bizonyíték, hogy a szeretet nem halt ki a világban! Aki szeret, minden áldozatra kész, akár az adatait is odadobja!

Egészen elképesztő, hogy a top10-ben öt(!) számsorozat is van, ezek ráadásul nyelvfüggetlenek és úgy tűnik, közkedveltek.

Forrás: Gizmodo

A "népszerű" magyar jelszavak használata sem ajánlott. Nemzetközi, alapvetően angol nyelvi környezetre vonatkozó kutatások vannak, de kifejezetten magyar jelszó "sikerlista" nincs. A 2013-as Adobe jelszórablásból származó lista, amit a a CrySys Lab, a Budapesti Műszaki Egyetem biztonságtechnikai laborjának munkatársai készítettek (az eredmények csak valószínűsíthetők), valószínűleg még ma is aktuális (részben legalábbis).

123456 Örök favorit! Nem csak a nemzetközi, de a magyar mezőnyben is az élre tudott kerülni. Van valami szép, de egyben elkeserítő is abban, hogy ez a karaktersorozat egy gyakran használt jelszó...
jelszo A lokalizált "Password".
12345 Egy nemzetközi favorit.
123456789 A "kifinomult" megoldások Magyarországon sem ismeretlenek.
qwertz A magyar "qwerty".
password A nemzetköziség bizonyítéka.
12345678 Egy másik nemzetközileg is jegyzett topligás jelszó!
asdfgh A magyar "lelemény": a "qwertz" egy sorral lejjebb a billentyűzeten...
111111 Majdnem zen: egyszerű és csaknem tökéletes!
0 Ez már a zen! Ez az, ahonnan nincs tovább!

Forrás: hwsw.hu

Második hiba: A jelszó tartalma kötődik a használóhoz. Családtagok, háziállatok neve, kapcsolódó dátumok.

Egy születési, vagy más jeles dátum, közismert becenév, családtagok nevei egyáltalán nem jó választás. A jelszó legyen semleges, ne a felhasználóhoz kötődő!

Mackó980926, 19940819, PéterKata, Cirmike12. Ilyeneket ne! Semmiképpen!

Harmadik hiba: Egy jelszó használata több helyen is (mindenhol).

Hogy ez miért hiba? A felhasználónév nagyon sok esetben az e-mail cím. Az emberek nagy többsége egy e-mail címet (nagy százalékban Gmail) használ regisztrációhoz. Ebben a cikkben olvashatsz arról, miért érdemes több e-mail fiókot használni: Hány e-mail fiók kell? Ha valahol biztonsági incidens áldozata lesz a felhasználónév és a hozzátartozó jelszó, akkor a bűnözők biztosan kipróbálják azt a postafiókon is. Ha sikerrel járnak, nyitva az út a többi regisztráció adataihoz is. Mi több, a postafiók megszerzésével annak tulajdonosa nevében regisztrálhatnak különböző helyekre, írhatnak levelet (küldhetnek kártékony alkalmazásokat) minden levelezőpartnernek.

Újrahasznosítás Egyediesítés

Egy jó jelszóról (jelmondatról), ami elég hosszú és meg is jegyezhető, nem szívesen mond le az ember. A jó hír az, hogy nem is szükséges lemondani. A jelszót valamilyen, mások által nem ismert módszerrel egyediesíteni kell. Ez további karakterekkel növeli a jelszóhosszat. A túl hosszú jelszó sok helyen gond lehet még, ezért célszerű korlátozni a teljes hosszt 30-35 karakterre.

Vegyük az előző példát! Az eredeti: Este-van-este-van-kiki-nyugalomba!!

1. Csökkentsd a hosszt: Este-van-este-van-kiki

2. Toldj a végéhez: Este-van-este-van-kiki??leveles (Google), Este-van-este-van-kiki??kispuha (Microsoft), Este-van-este-van-kiki??rajzos (Adobe)

3. Vagy toldj az elejéhez: leveles??Este-van-este-van-kiki (Google), kispuha??Este-van-este-van-kiki (Microsoft), rajzos??Este-van-este-van-kiki (Adobe)

Természetesen ezek csak példák! Tessék mást használni!

Negyedik hiba: A jelszavak tárolása leírva.

A kis füzetke, vagy a Post-It nem jó ötlet! Használj jelszószéfet! A jelszószéf egy olyan program, ami biztonságosan képes tárolni a különböző webhelyekhez/szolgáltatásokhoz tartozó információkat. A felhasználónéven, jelszón kívül a címet, esetleg a jelszó lejárati dátumát és más kapcsolódó adatokat. A jó jelszószéf több platformra is elérhető (Windows, Linux, OS X, iOS, Android), esetleg képes több eszköz között szinkronizálni, erős titkosítással védi az adatokat. Egy mesterjelszót kell csak megjegyezni a használatához, de azt mindenképpen, különben minden benne tárolt adat hozzáférhetetlenné válik.

Jelszószéfek

A jó széf megőrzi, amit rábíztak. Ha olyat keresel, ami az asztali gépen/laptopon és táblagépen, mobiltelefonon is használható, akkor a KeePass (Windows, Linux, OS X, Android, iOS), a LastPass (Windows, Linux, OS X, Android, iOS), vagy a 1Password (Windows, OS X, Android, iOS) jó megoldásokat kínál.

Jelszószéfek

Ötödik hiba: Jelszavak megosztása másokkal.

Az ilyesmi legtöbbször kényelmi okokból fordul elő. Munkahelyeken dívik például, hogy a szabadságra menő kolléga megadja valamilyen rendszerhez a saját hozzáférési adatait valakinek, aki így "helyettesíteni" tudja őt. Ez nem csak szabálytalan, de nagyon veszélyes is! A rendszert, ahová az átadott jelszó hozzáférést ad, így Te használod (a naplóállomány szerint legalábbis), a felelősség is a tied.

Kivételt tehetsz a gyerekeid esetében addig, amíg nem tanulják meg megbízhatóan önállóan kezelni a jelszavaikat. A saját jelszószéfedben tárolhatod a jelszavaikat, de ez ne legyen a kémkedés eszköze. Egy bizonyos életkorig nyilván felügyelheted, felügyelned kell például a gyereked levelezését, de ezt úgy tedd, hogy ne legyen se sértő, sem pedig általa nem tudott.

 

Hány pontban ismertél rá a saját gyakorlatodra a jelszavakkal kapcsolatban? Ha a gyereked már önállóan használ internetes szolgáltatásokat, regisztrál weboldalakra, tanítod neki a megfelelő jelszókezelést? 

Ha tetszett az írás, oszd meg barátaiddal, kövesd a Gyerek.Net.Info Facebook oldalát!
Csatlakozz az Internetes biztonság - gyerekeknek, felnőtteknek csoporthoz!
Véleményedet, kérdéseidet megírhatod a Facebookon, vagy regisztrációt és bejelentkezést követően itt a weboldalon.

Nincs jogosultságod hozzászólás beküldésére. Kérlek jelentkezz be!

Comments powered by CComment